O saunie słów kilka

Saunowanie zapewnia głębokie odprężenie, niweluje stres i zmęczenie Wspomaga oczyszczanie organizmu i poprawia kondycję skóry. Hartuje i zwiększa wydolność. Zapewnia zastrzyk energii życiowej… – pod warunkiem, że wiemy, jak korzystać z saun, by uzyskać maksimum korzyści zdrowotnych i relaksacyjnych. Zapoznaj się z zasadami poprawnego saunowania w Starym Hangarze. Dbamy o kulturę saunowania dla Twojego zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa!

Dlaczego powinniśmy saunować nago? Podczas kąpieli cieplnej w saunie po ok 10 minutach kiedy temperatura naszego ciała podniesie się wystarczająco, organizm uruchamia mechanizm chłodzenia czyli nasze gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot. W skład potu oczywiście prócz wody wchodzi wiele niechcianych składników jak toksyny, mocznik i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia których chcemy się pozbyć. Jeśli będziemy odziani w strój kąpielowy który zazwyczaj jest wykonany ze sztucznego materiału zablokujemy poprawną wymianę gazową oraz zatrzymamy niechciane składniki potu w otwartych porach naszej skóry co może prowadzić do powstania nieprzyjemnych krost i pryszczy w miejscach osłoniętych strojem. Dodatkowo w saunach fińskich gdzie temperatura oscyluje w okolicach 100 stopni Celsjusza strój kąpielowy jest wręcz zakazany gdyż może spowodować poważne poparzenia. W saunach infrared i łaźniach rzymskich temperatura nie jest tak wysoka i ryzyko poparzenia jest raczej małe, jednakże możemy być pewni że nasz strój po takim spotkaniu nie będzie już taki ładny.

Jeśli nie strój to może chociaż ręcznik? W saunach infrared jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż strój jednakże nadal ma jeden poważny minus. Do sauny wchodzimy aby się wygrzać i spocić a owinięci w ręcznik, spowolnimy nagrzewanie organizmu i mimo odbycia poprawnego 15-20 minutowego cyklu nie spocimy się jak należy. Ręcznik do saun suchych powinniśmy mimo tego oczywiście zabierać, jednakże tylko po to aby na nim usiąść lub położyć się, dzięki temu nie narazimy siedziska w naszej ulubionej saunie na zniszczenia i nieprzyjemne plamy. Do łaźni rzymskich które cechuje wysoka wilgotność ręczniki odwieszamy na haczykach które znajdują się przy wejściu do nich. Jeśli wejdziemy do takiej łaźni w ręczniku, po chwili będzie on wyglądał jak byśmy wyjęli go dopiero co z pralki bez odwirowania.