1.Ziemniaki tuczą

Ziemniaki nie są wcale tak bardzo kaloryczne. W 100g ziemniaków jest tylko 80 kcal. Gubią nas dodatki, które do nich dodajemy; masło i zawiesiste sosy zdecydowanie zwiększają ich kalorykę. Ważny jest także sposób ich przygotowania, ziemniaki z wody będą miały zdecydowanie mniej wartości energetycznej niż smażone na tłuszczyku. 

2.Cukier brązowy jest zdrowszy od białego 

Cukier biały jest rafinowany, a brązowy jest nierafinowany albo zabarwiony karmelem. Trzcinowy brązowy cukier występuje w wersji jasnej i ciemnej. Im więcej melasy tym cukier jest ciemniejszy. Pamiętaj, że cukier to cukier i najlepiej ograniczyć jego spożycie. 

3.Owoce można jeść bez ograniczeń 

Owoce mają bardzo dużo witamin i składników mineralnych, ale także cukrów prostych. Jedzmy je codziennie ale z umiarem. 

4.Cytrusy są głównym źródłem witaminy C 

Cytrusy zawierają sporą ilość wit C (ok 50mg/ 100g), ale nie najwięcej. Znacznie więcej jest jej w owocach dzikiej róży (1500mg/100g), w czarnej porzeczce (183mg/100g) a także papryce czerwonej (144mg/100g)

5.Zdrowe jedzenie jest drogie 

Może tak być jeżeli sięgasz po produkty gotowe w sklepach ze zdrową żywnością. Idź na targ i kup świeżą sałatę, ziemniaki, fasolę, kalafiora, marchewkę a do tego kaszę gryczaną czy jaglaną. Takie jedzenie jest o wiele tańsze od gotowców w puszcze czy słoiku.

6.Miód mniej tuczy niż cukier 

Miód posiada składniki bioaktywne bakterio- i grzybobójcze, dlatego często jest zalecany w okresie rekonwalescencji bądź przeziębienia. Ale należy pamiętać, że łyżeczka miodu ma wyższą wartość kaloryczną od łyżeczki cukru. 

7.Ostatni posiłek o godz 18:00 

Byłoby to dobre rozwiązanie dla osób, które chodzą spać o godz 20:00 – 21:00. Zachowanie 2-3-godzinnej przerwy przed odpoczynkiem sennym pozwala na sprawny przebieg procesów trawiennych i regenerację w nocy. 

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.