Aktywność fizyczna zapewnia nam dobre samopoczucie, dlatego warto z niej korzystać. Jak zatem wrócić do ulubionego sportu po przerwie i nie nabawić się od razu kontuzji? Jak z powrotem do ćwiczeń po porodzie?
Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Pamiętaj, aby rozpocząć spokojnie, biorąc pod uwagę swój aktualny poziom sprawności fizycznej. Po przerwie wydolność, siła, zakres ruchomości są mniejsze, dlatego zacznij od prostych ćwiczeń wzmacniających i poprawiających elastyczność. Wystarczy, jak przeznaczysz na trening dwa dni w tygodniu.
Trochę inaczej jest w przypadku kobiet wracających do aktywności fizycznej po porodzie. W ciągu pierwszych 6- 8 tygodni (okres połogu) zalecane są delikatne ćwiczenia dedykowane mięśniom miednicy mniejszej, brzucha oraz grzbietu. Warto wybrać się do fizjoterapeuty urologinekologicznego, aby dowiedzieć się jakie ćwiczenia są bezpieczne, a których na początku lepiej unikać.
Ćwicz regularnie. Unikniesz w ten sposób kontuzji wynikającej z nieregularnej pracy narządu ruchu. Poza tym, stawiaj sobie realne zadania, najlepiej związane z poprawą wydolności fizycznej, czyli np. na początek wykonuj ćwiczenia 2 razy w tygodniu, a po miesiącu ćwiczeń już 4 razy w tygodniu. Celem może być również poprawa sylwetki czy zdrowia.
Planuj i przestrzegaj harmonogramu ! Plany możesz podzielić na bliższe i dalsze. Zapisz je w widocznym miejscu. Pamiętaj, że powinny być możliwe do osiągnięcia.
Młode mamy powinny zwrócić uwagę na jedną istotną kwestie, a mianowicie, w ich przypadku proces powrotu do formy sprzed ciąży powinien być odpowiednio dłuższy. Bycie w stanie „błogosławionym” przez 40 tygodni, wywołuje wiele istotnych zmian i dewastacji w ciele kobiety. Realny i bezpieczny plan zakłada blisko roczny rozkład treningów, których intensywność i rodzaj zmienia się w czasie.
Uwaga, nie szukaj wymówek. Znajdź odpowiednią osobę/trenera, który sprawi, że Twój powrót będzie bezpieczny, a cel zostanie osiągnięty.