Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was małe co nieco do poczytania?. 

Na tapecie, wpływ mięśni na „kondycję” naszej głowy. Miłej lektury?.

Większość z nas nie dziwi fakt, że sport to nie tylko narzędzie do usprawniania mięśni, kondycji czy redukcji tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim sposób na utrzymanie dobrostanu całego organizmu. Wystarczy umiarkowana, spontaniczna aktywność fizyczna, żeby poczuć różnice w funkcjonowaniu naszego mózgu i ciała. Ruch reguluje nastrój, logiczne myślenie i szybkość reakcji. Pośrednio wspomaga procesy związane ze zdolnościami poznawczymi, pamięcią i ogólnym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego.

Aktywność fizyczna przeciwdziała występowaniu chorób cywilizacyjnych – udary, nowotwory, otyłość. Jednak w obecnych czasach szczególną wartość ma fakt, iż ruch wykazuje znacznie większy wpływ na kondycję naszej psychiki niż ciała.

Przechodzimy do konkretów??.

️BDNF 

Zanim po treningu poczujemy się lepiej, a nasze procesy myślowe wejdą na wyższy poziom, musi się wydarzyć parę procesów chemicznych, w których mięśnie i neurony odegrają ważną rolę. 

BDNF jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania mózgu przez całe nasze życie, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu synapsy. Odżywiając mózg, jest zaangażowany w tworzenie pamięci, łączenie faktów, plastyczność synaptyczną i komunikację pomiędzy neuronami. Przeprowadzane badania wykazały, że nawet pojedyncza aktywność fizyczna może istotnie zwiększyć stężenie BDNF w mózgu i osoczu człowieka.

️IGF-1

Insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1 to jedno z tych białek, które odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu synaps, aktywowanych po to, aby organizm działał prawidłowo. Podczas treningu, jak i po jego zakończeniu, wzrasta poziom IGF-1. Ten fakt ma przełożenie na obserwowaną później poprawę pamięci, lepszą sygnalizację pomiędzy komórkami nerwowymi i większą wydajność pracy mózgu?.

️VEGF

Stymuluje rozwój prawidłowej sieci układu krwionośnego, odgrywa niezwykle ważną rolę w przebiegu ciąży, usprawnia gojenie się ran i reguluje cykl miesięczny u kobiet. Badania dowodzą, że ćwiczenia fizyczne istotnie zwiększają zarówno ekspresję samego VEGF jak i jego receptorów w mózgu.

 

Są jeszcze inne białka i komórki, na podstawie aktywności, których można stwierdzić, iż wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na stan naszego mózgu, ale o nich trochę więcej za niedługo.

Podsumowując?

Rosnąca liczba danych naukowych wskazuje, że aktywność fizyczna wspiera tworzenie się nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, co wpływa na szybsze myślenie i zapamiętywanie. Wykazano również, że starsze osoby, które są aktywne fizycznie, znacznie później doświadczają problemów z funkcjami poznawczymi.

 

Na tle tych doniesień rodzi się pytanie, jaka forma treningu będzie najkorzystniejsza dla naszego mózgu❓

Otóż wydaję się, że najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie treningu siłowego z aerobowym. I tak niewątpliwie jest. 

Z drugiej strony musimy zamartwić osoby z syndromem dwóch lewych nóg, ponieważ udowodniono, iż TANIEC, w porównaniu z konwencjonalną aktywnością fizyczną znacznie bardziej zwiększa objętość kilku obszarów mózgu.

Jednak jakąkolwiek formę aktywności wybierzecie, możecie być pewni, że ćwiczenia fizyczne mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego.

 

Wpis w oparciu o Body Challenge nr 26.