Jak dobrać odpowiednie obciążenie?

Dobór obciążenia powinien być indywidualny i zależy przede wszystkim od doświadczenia treningowego oraz celu. Jeżeli jesteś osobą rozpoczynającą swoją przygodę na siłowni to ciężar nie będzie priorytetem. Należy skupić się na czuciu mięśniowym oraz poprawnej technice wykonywania ćwiczeń. Zacznij od treningu całego ciała, ćwiczeń wielostawowych. Po opanowaniu techniki zacznij stopniowo zwiększać ciężar, ponieważ organizm szybko adaptuje się i należy dostarczać nowych bodźców.

Jeżeli jesteś osobą, która już miała do czynienia z treningiem siłowym to należy wyznaczyć sobie cel, a następnie ciężar maksymalny(CM). Jeżeli chcesz pracować nad rzeźbą to ćwicz z obciążeniem 50-70% CM. Aby zbudować masę mięśniową będzie to 60-80%CM, a jeżeli Twoim priorytetem jest siła mięśni to niezbędny będzie duży ciężar 80-95%CM.

Odpowiedni dobór obciążenia to tylko jeden z czynników o którym należy pamiętać, aby osiągnąć cel.

 

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.