Też tak czasem masz, że oddałbyś wszystko za dobry masaż? Nie ma w tym nic dziwnego, bo chwili relaksu i przyjemności potrzebujemy wszyscy. A ponieważ masaż „nie jedną ma twarz”, dlatego dobrze wiedzieć jakie są jego rodzaje oraz który w danym momencie będzie najlepszy. 

Wybór powinien być podyktowany Twoimi potrzebami. Jeśli szukasz relaksu, strzałem w dziesiątkę może okazać się masaż relaksacyjny lub lomi lomi, jeśli potrzebujesz rozluźnić spięte mięśnie, dobrą decyzją będzie masaż klasyczny. A jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi, może pomóc masaż leczniczy.

To zacznijmy od początku.. czym właściwie jest masaż?

Masaż to zespół ruchów za pomocą których uciska się tkanki w celach relaksacyjnych, leczniczych, przeciwobrzękowych lub przygotowujących do wysiłku fizycznego. Historia masażu sięga czasów starożytnych. Masaże wykonywane są różnymi technikami, czasami przy użyciu olejków, za pomocą dłoni, nadgarstków lub stopami, delikatnie lub mocno, a wszystko to zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Masaż może być wykonywany na całym ciele albo dotyczyć tylko niektórych części ciała.

Najpopularniejsze rodzaje masażu to:

Masaż relaksacyjny
Wykonywany jest w celu odprężenia, usprawnienia krążenia krwi i przyspieszenia przemiany materii. Zabieg ten poprawia jędrność i elastyczność skóry. Podczas masażu relaksacyjnego stosuje się techniki rozluźniające, dzięki czemu masaż działa uspokajająco. 

Ten rodzaj masażu dedykowany jest przede wszystkim osobom, które chcą się odstresować, zmniejszyć napięcia mięśniowe wywołane zmęczeniem i siedzącym trybem życia.

Masaż klasyczny
W masażu klasycznym wykorzystuje się więcej technik i chwytów niż w masażu relaksacyjnym. Jest też mocniejszy oraz bardziej intensywny. Masaż wykonywany jest na rozluźnionych mięśniach i nie powinien być bolesny.

Jeżeli jesteś zestresowany, cierpisz na bezsenność, bóle głowy, odczuwasz zmęczenie i napięcie mięśni, ten masaż będzie najlepszym wyborem.

Masaż leczniczy
W tego rodzaju masażu wykorzystuje się techniki znane z masażu klasycznego, ale w grę wchodzi także terapia manualna. Stosuje się go, aby złagodzić sztywność, ból i napięcie mięśni. Poza tym ważne jest tu także łagodzenie napięcia psychicznego. Masaż leczniczy często jest także uzupełnieniem rehabilitacji. 

Wskazaniem do masażu leczniczego są: bóle mięśniowe, sztywność w ciele, napięcia mięśniowe i dolegliwości związane z kręgosłupem.

Który masaż będzie najlepszy dla Ciebie☺?