12 kwietnia obchodziliśmy Dzień Czekolady. Każdy się zgodzi z tym, że słowa: czekolada, dieta nie idą ze sobą w parze. Jednak nie oznacza to wcale, iż musi być ona „zbrodnią na zgrabnej sylwetce i zdrowiu”. Wręcz przeciwnie, odpowiedni dobór oraz umiarkowane spożycie czekolady, może okazać się sprzymierzeńcem w walce o dobrą formę.
Warto zauważyć, że nie każda czekolada jest mieszaniną tłuszczy i węglowodanów, czyli w skrócie pustą kalorią. Jeżeli sięgamy po tę z dużą zawartością kakao, tradycyjnie zwaną – gorzką, to okazuję się, że takie grzeszki to nie grzeszki.

I tu przechodzimy do meritum sprawy. To kakao nadaję wartość odżywczą czekoladzie i sprawia, że każdy jej kawałek wzmacnia nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
A oto dowód…
Wyspy San Blas należące do Panamy, mieszkają tam amerykańscy Indianie Kuna, których problem nadciśnienia tętniczego zdaję się w ogóle nie dotyczyć. To miejsce, gdzie chorobliwa otyłość, cukrzyca, czy nowotwory bardzo rzadko występują. Z początkiem XXI wieku zespołowi badaczy udało się odkryć tajemnicę ludu Kuna. Stwierdzono, że jego przedstawiciele znaczną część płynów przyjmują w postaci napoju przyrządzanego z uprawianego na miejscu kakaowca. To kakao charakteryzuję się niezwykle wysoką zawartością konkretnej grupy polifenoli, zwanych flawanolami,w szczególności zaś epikatechiny.
Skąd zatem wiadomo, że swoje nadzwyczajne zdrowie lud Kuna zawdzięcza właśnie spożyciu
kakaowych flawanoli?

Otóż badacze zaobserwowali, że niezwykłe zdrowie zaczyna zanikać u tych
Indian z ludu Kuna, którzy przeprowadzają się do miasta Panama i zaczynają pić mocno przetworzone, komercyjne kakao pozbawione flawanoli.
Przypadek Indian Kuna to tylko jeden z coraz liczniejszych dowodów na to, że kakao o wysokiej
zawartości flawanoli ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Badania kliniczne potwierdzają, że reguluje ono ciśnienie i przepływ krwi, a także poziom cukru i wskaźniki cholesterolowe.

Dostępne wyniki testów wskazują, że kakao ma również pozytywny wpływ na przebieg cukrzycy i chorób nowotworowych. Udało się także wykazać, że spożywanie kakao pozytywnie oddziałuje na pamięć, a w związku z tym jest to ciekawa opcja dietetyczna dla osób poszukujących drugiej „młodości” dla swojego wrodzonego dysku twardego (pamięci) .

Cytowanie Dieta Sirt Aidan Goggins, Glen Matten.