Jeżeli jesteś osobą początkującą i nie masz pojęcia o czuciu mięśniowym i kontroli ruchu to bezpiecznym wyborem będą ćwiczenia na maszynach, które łatwiej wykonać prawidłowo. Najlepiej żeby była to faza przejściowa przed treningiem na wolnych ciężarach (wolny ciężar czyli sztangi, hantle, taśmy, piłki itp.). Maszyny nie obciążają tak bardzo stawów i więzadeł, dlatego dobre są dla osób po kontuzji lub w trakcie rehabilitacji. Oprócz tego zapewniają izolację mięśnia, dzięki temu możemy wspomóc kształtowanie sylwetki. Ćwiczenia na urządzeniach wykluczają z pracy mięśnie stabilizacyjne, a także nie dają nam takich możliwości budowania masy mięśniowej i siły jak wolny ciężar. 

Chcąc poprawić koordynację ruchową i równowagę najlepszym wyborem będzie trening z wolnym ciężarem. Oprócz tego daje nam możliwość spalenia większej ilości kalorii. Przy wykonywaniu poszczególnych ruchów pracują najmniejsze partie mięśniowe, których nie damy rady aktywować ćwicząc na maszynach. Możesz ustawiać najbardziej wygodną dla siebie drogę ruchu czego nie dają nam urządzenia, jednakże należy pamiętać o prawidłowej technice, bo dopiero wtedy zachowujemy bezpieczeństwo. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie uwzględnienie w swoim planie treningowym ćwiczeń na maszynach i ćwiczeń z wolnym ciężarem. 

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.