Nasze ciało składa się w 50-70% z wody, jej dokładna ilość zależy od wieku i płci. Występuje we wszystkich tkankach naszego organizmu. Jest niezbędna do przeprowadzenia wielu procesów w naszym organizmie, a także jest istotnym składnikiem budulcowym. Przeciętna kobieta potrzebuje ok. 2l wody dziennie, natomiast przeciętny mężczyzna ok 2,5l. Jeżeli uprawiamy aktywność fizyczna to należy doliczyć więcej wody do dziennego zapotrzebowania.

Najlepiej nawadnia woda, ale płyny dostarczamy również z owoców, warzyw i zup. Aby nawadniać się efektywnie należy pić ją regularnie w mniejszych ilościach. Inaczej możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu. Objawami odwodnienia mogą być skurcze mięśni, dezorientacja, szybki puls i bóle głowy.

Podaż płynów w trakcie wysiłku fizycznego

Według zaleceń ACSM, aby zapobiegać odwodnieniu w trakcie wysiłku,
a co za tym idzie obniżeniu swoich zdolności wysiłkowych należy przyjmować od 400 do 600 ml płynów (około 5-10ml na kg m. c.) na 2-3 godziny przed wysiłkiem. Może to być woda albo  jakiś rodzaj napoju izotonicznego.

Następnie powinniśmy przyjąć około 200 – 250ml płynu tuż po rozgrzewce. I oczywiście uzupełniać wodę w organizmie w trakcie i po wysiłku. Jeżeli wysiłek jest intensywny i długi zaleca się, aby przyjmowanym płynem był płyn izotoniczny

Należy pamiętać, że najpoważniejszym błędem jest sięganie po napój dopiero w momencie odczuwania pragnienia, ponieważ stan ten świadczy o tym, że doszło już do nadmiernej utraty wody z organizmu co oznacza jego odwodnienie.

 

Sprawdźcie przepis na domowy izotonik, by odpowiednio się nawadniać:

Przepis na domowy izotonik:

  • 500 ml wody niegazowanej
  • 5 płaskich łyżeczek miodu
  • 50 ml soku ze świeżo wyciśniętej cytryny
  • szczypta soli
  • imbir (opcjonalnie)

 

  1. Dla poprawy smaku można wkroić kawałki imbiru.
  2. Całość dokładnie mieszamy przed wypiciem.

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.