Oddychanie jest najważniejszą czynnością fizjologiczną organizmu. Wymiana gazowa, która odbywa się w płucach umożliwia dostarczenie tlenu każdej komórce w naszym organizmie. Tlen przyczynia się do uwalniania energii z pożywienia, powstają też produkty uboczne: dwutlenek węgla i woda. Energia jest wykorzystywana przez organizm do różnych procesów życiowych oraz w czasie treningu. Dwutlenek węgla jest usuwany wraz z wydechem, natomiast woda może zostać spożytkowana przez organizm. Dlatego ważne jest połączenie rytmu oddychania z wykonywanymi ruchami. Najefektywniejsze jest oddychanie do przepony. 

Podczas fazy ekscentrycznej, czyli wtedy gdy mięsień się wydłuża wykonujemy wdech, natomiast podczas fazy koncentrycznej, gdy mięsień wykonuje skurcz należy wykonywać wydech. Prawidłowe oddychanie pozwala naszemu ciału napinać i rozluźniać się w bezpieczny dla organizmu sposób. Tlen dostarczany komórkom mięśniowym sprawia, że pracują one wydajniej, a siła i wytrzymałość mięśniowa wzrasta.

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.