Jednym z najczęstszych powodów podjęcia decyzji o przejściu na dietę oraz o rozpoczęciu aktywność fizycznej,  jest chęć posiadania płaskiego brzucha. Nie tyle chodzi tu o poprawę stanu zdrowia, jakości życia, czy wyników osiąganych w sporcie, ile o względy estetyczne. Marzenie o tali osy zdaję się przyćmiewać inne zalety odchudzania. Patrząc na ilość dostępnych suplementów diety na płaski brzuch oraz planów treningowych , które mają w krótkim czasie przybliżyć nas do upragnionego „sześciopaku” , rodzi się pytanie – czy to faktycznie działa?

Bazując na podstawowej wiedzy z zakresu fizjologii, proces rozkładu tłuszczu indukowany jest za pomocą amin katecholowych i hormonów tarczycy wydzielanych dokrewnie i transportowanych do większości  tkanek. Z całą pewnością nie tylko do mięśni zaangażowanych w pracę podczas treningu. Przeprowadzone  wciągu półwiecza różne badania, zdają się rozwiewać wszelkie wątpliwości na temat możliwości redukcji lokalnie umiejscowionej tkanki tłuszczowej. Jedno z badań dotyczyło grupy sportowców – graczy w tenisa ziemnego-  dyscypliny jednostronnie zlateralizowanej, której  uprawianie powinno prowadzić do dużych asymetrii zarówno w zakresie rozwiniętej tkanki mięśniowej, jak i dystrybucji tkanki tłuszczowej. O ile dało się zaobserwować różnice w zakresie hipertrofii mięśniowej, o tyle w zakresie tkanki tłuszczowej nie zaobserwowano istotnych statystycznie różnic. Podsumowując, utrata lokalnej tkanki tłuszczowej to mit.

Co w takim razie naprawdę działa?

Bardzo niemodne obecnie stwierdzenie ujemny bilans kaloryczny , wydaję się być prawdą, którą nie tak łatwo jest podważyć. Dobrze zbilansowana dieta redukcyjna przynosi zamierzone efekty. Biorąc pod uwagę, że nic tak nie motywuję do działania jak wynik, dobrze rozważyć w pierwszym okresie diety redukcyjnej dość znaczne restrykcje kaloryczne. Wybierając typ diety, warto rozważyć dietę śródziemnomorską z powodu jej dostępności oraz uniwersalności.

Stara prawda, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, również dotyczy smukłej sylwetki. Co więc możemy więcej zaproponować?

Najbardziej spójnym działaniem w stosunku do diety, jakie można wdrożyć w procesie odchudzania, jest aktywność fizyczna. Badania dowodzą, że w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej najbardziej sprawdza się trening oporowy oraz trening interwałowy o dużej intensywności.

Skoro już wiemy, jak działać, aby „oponka” była co najwyżej rowerowa, nie ma co dłużej zwlekać tylko zabieramy się do pracy J.

A.      Kasprzyk w oparciu o  Foodforum nr 2(36)/2020 str.74-77

Ola Kasprzyk

Aleksandra Kasprzyk od przeszło 10 związana z branżą fitness jako instruktorka, trenerka personalna i fizjoterapeutka. Każda wolną chwilę spędza aktywnie.