Długotrwałe przemęczenie organizmu może prowadzić do przetrenowania. Przemęczenie jest stanem przejściowym, spowodowanym brakiem wystarczającego czasu na regenerację po ciężkich treningach. Innymi przyczynami mogą być nieodpowiednia dieta oraz stres. Objawami przetrenowania są gorsze wyniki sportowe, przewlekłe zmęczenie, spadek kondycji, drżenie kończyn, problemy ze snem, duszności, częste pocenie się, przyspieszone tętno, przewlekłe bóle mięśni lub stawów, spadek wagi, rozdrażnienie, złe samopoczucie, apatia.

Aby nie dopuścić do przetrenowania organizmu należy zaplanować sobie mikro i makrocykle. Oprócz ciężkich treningów trzeba pamiętać o roztrenowaniu, czyli wprowadzaniu 1-2 tygodni czynnego odpoczynku. Ilość treningów i ciężar powinien być dostosowany indywidualnie, w zależności od doświadczenia treningowego. Ważna jest również odpowiednia ilość snu, dobrze dobrana dieta i nawadnianie organizmu. Pamiętaj aby przed treningiem wykonać rozgrzewkę, natomiast na końcu rozciągną pracujące mięśnie.

Wyjście z przetrenowania to bardzo złożony proces i może potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego najlepiej pomyśleć o tym wcześniej.

 

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.