Każdy z nas słyszał o rozgrzewce przed treningiem, ale czy ją stosujemy ?

Rozgrzewka przed treningiem jest bardzo ważna, tak naprawdę to od niej zależy bezpieczeństwo i powodzenie całego treningu siłowego. 

Rozgrzewka jest pierwszą częścią treningu siłowego, gdyż pomaga przygotować organizm do intensywnego wysiłku fizycznego i nadchodzących obciążeń, minimalizuje ryzyko kontuzji oraz podnosi efektywność podczas treningu. Dzięki prawidłowej rozgrzewce następuje zwiększenie krążenia krwi w organizmie, lepsze dotlenienie organizmu i podniesienie temperatury ciała. Dzięki rozgrzewce, włókna mięśni są mniej podatne na naciągnięcia, zerwania i inne urazy.

Ile powinna trwać rozgrzewka i jak wyglądać ?

Rozgrzewka przed treningiem siłowym powinna być dynamiczna  i trwać około 10-15minut, w zależności od długości całego treningu. Forma rozgrzewki może zawierać takie ćwiczenia jak  cardio -orbitrek ,bieżnia  lub skoki na skakance. Prawidłowa rozgrzewka powinna przyczynić się do podniesienia ciśnienia tętniczego krwi i pobudzenia organizmu, ale być mniej intensywna niż część główna treningu. Rozgrzewka powinna składać się zarówno z wysiłku aerobowego, angażującego całe ciało, jak i siłowego, rozgrzewającego konkretne mięśnie – z niewielkim obciążeniem i większą liczbą powtórzeń. Ćwiczenia rozciągające staramy się stosować dopiero po zakończeniu treningu.

Pamiętaj, aby robić rozgrzewkę –  pomoże Ci to osiągać lepsze wyniki podczas treningu, a przede wszystkim unikać kontuzji !

 

 
 

Paweł Podgórski

Od wielu lat gromadzi i poszerza swoją wiedzę na temat różnych rodzajów aktywności fizycznej, począwszy od kulturystki, nowych form fitnessu i kształtowania ciała. Początkową swoją wiedzę zdobywał poprzez czytanie wielu książek na temat sportu oraz dietetyki. Drugim krokiem w zakresie rozszerzania wiedzy było przechodzenie wielu szkoleń i warsztatów.