Większość ćwiczeń wykonywanych na siłowni i w życiu codziennym zawiera w sobie jakąś odmianę przysiadu. Jest to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Jest ćwiczeniem wielostawowym angażującym dużo grup mięśniowych, między innymi pośladki, uda, plecy i mięśnie brzucha. U każdej osoby przysiad będzie wyglądał nieco inaczej ze względu na różnice w mobilności oraz proporcji ciała. Najważniejsze aby trzymać się kilku zasad dotyczących techniki. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ jeżeli nie ustawisz poprawnie kręgosłupa, w pozycji neutralnej, zmniejszasz stabilność, siłę i moc oraz narażasz organizm na ból i kontuzję. 

Zanim zaczniesz ćwiczenie musisz przyjąć odpowiednią postawę ciała. Stopy ustaw nieco szerzej niż barki, równolegle lub maksymalnie 5-12 stopni skierowane do zewnątrz. Aby ustabilizować biodra wkręć stopy w podłoże, czyli nie odrywaj ich tylko zadziałaj na nie siłą obrotową. Środek ciężkości powinien być nad centralną częścią stopy. Napnij pośladki aby ustawić miednicę w pozycji neutralnej. Napnij brzuch, a głowę i barki ustaw w pozycji neutralnej. Przysiad zawsze zaczynaj od wypchnięcia bioder do tyłu, ponieważ wtedy to one zostaną najbardziej obciążone. Golenie trzymaj możliwie jak najbardziej pionowo. Kolana ciągle rotuj do zewnątrz. W czasie wykonywania ćwiczenia musisz ciągle czuć stałe napięcie mięśni. Schodzimy tak nisko na ile pozwala ciało czyli dopóki kręgosłup pozostaje w pozycji neutralnej. Gdy osiągniesz najniższą pozycję, musisz wciąż czuć się stabilnie.  Podnoszenie powinno wyglądać identycznie jak opuszczanie. Po wyprostowaniu się ustabilizuj sylwetkę, napinając pośladki. 

Jeżeli chcesz nauczyć się poprawnej techniki przysiadu i potrzebujesz pomocy, zgłoś się do jednego z naszych trenerów. Chętnie pomożemy! 

 

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.