Tętno jest to falisty ruch naczyń tętnic zależny od skurczów serca i od elastyczności ścian tętniczych. U osoby dorosłej prawidłowy puls w spoczynku wynosi 60-80 ud/min.
Warto mierzyć tętno podczas ćwiczeń, pozwala nam to stwierdzić czy trening jest odpowiednio dobrany. W zależności od tego, czy chcemy spalać tkankę tłuszczową, kształtować wytrzymałość, czy też szybkość, należy dobrać odpowiedni przedział tętna. Należy zacząć od obliczenia tętna maksymalnego, czyli odjąć swój wiek od liczby 220. 

HRmx = 220 – wiek. Następnie od tej sumy możesz obliczyć zakres tętna w którym należy pracować aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. 

50-60% HRmax – dla osób chcących pozbyć się tkanki tłuszczowej 

60-70% HRmax – również dla osób, które chcą schudnąć oraz poprawić wydolność 

70-80% HRmax – strefa aerobowa, dla osób chcących poprawić wydolność sercowo-naczyniową i wytrzymałość 

80-90% HRmax – zaczynają przeważać przemiany beztlenowe. Skutkiem takiego treningu jest poprawa siły i wytrzymałością

90-100% HRmax – polecana dla zaawansowanych sportowców. W tym zakresie można pracować nad poprawą szybkości. 

Tętno podczas treningu możesz zmierzyć pulsometrem lub w niektórych urządzeniach do ćwiczeń są czujniki monitorujące tętno. Warto określić i utrzymywać tętno na odpowiednim poziomie. Pozwoli to zwiększyć skuteczność treningu.

 
 
 
 
 
 

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.