Czym są wolne ciężary?

Wolne ciężary to rożnego rodzaju, sztangi, hantle, kettlebells. Podczas treningu na wolnych ciężarach jest zaangażowane całe ciała oraz musimy koordynować ruchy za pomocą dodatkowych, wspomagających mięśni.

Z punktu widzenia biomechaniki, praca z wolnymi ciężarami to najbardziej naturalna i fizjologiczna trajektoria ruchu przy maksymalnym zakresie. Głównym atutem wprowadzenia do treningu ćwiczeń z użyciem wolnych ciężarów jest możliwość zaangażowania ogromnej ilości mięśni. Oprócz docelowo pracujących mięśni, do pracy włączają się mięśnie pomocnicze i stabilizatory.

 

Trening na wolnych ciężarach powoduje, że ciało musi zaangażować do pracy większą ilość mięśni. Drobne mięśnie otrzymują obciążenie, które ciężko uzyskać ćwicząc na maszynach. Dodatkowo każdy mięsień można przećwiczyć pod różnymi kątami.

Wolne ciężary rozwijają nie tylko masę i siłę, ale również koordynację i równowagę.

 

Jeżeli nie czujesz się na siłach spróbować treningu na wolnych ciężarach lub obawiasz się o brak prawidłowego wykonania ćwiczenia wtedy warto skorzystać z porady lub treningu z trenerem personalnym.

 

Paweł Podgórski

Od wielu lat gromadzi i poszerza swoją wiedzę na temat różnych rodzajów aktywności fizycznej, począwszy od kulturystki, nowych form fitnessu i kształtowania ciała. Początkową swoją wiedzę zdobywał poprzez czytanie wielu książek na temat sportu oraz dietetyki. Drugim krokiem w zakresie rozszerzania wiedzy było przechodzenie wielu szkoleń i warsztatów.