TRX jest to specjalny zestaw regulowanych pasów z rączkami, który możemy zawiesić wszędzie, w domu na drzwiach, na dworze na drzewie czy drążku.

Trening przy użyciu taśm TRX został wymyślony przez Amerykańskiego komandosa. Podczas szkoleń żołnierzom brakowało urządzenia lekkiego, małego, łatwego do transportowania i pozwalającego na kompletny trening całego ciała w ciężkich warunkach, takich jak łódź podwodna czy bunkry. W treningu wykorzystujemy wagę ciała osoby trenującej. Wykonując ćwiczenia z taśmami TRX angażujemy dużo partii mięśniowych jednocześnie, zarówno powierzchownych jak i głębokich, dzięki czemu poprawiamy stabilność stawów oraz stabilizujemy kręgosłup. Dzięki temu wzmacniamy więzadła co chroni nas przed kontuzjami. Trening jest bardzo uniwersalny ponieważ można dobrać ćwiczenia dla każdego.

Trening z taśmami TRX

W treningu TRX pracują głównie mięśnie głębokie, co pomaga zadbać o prawidłową postawę i stabilizację. Dzięki poniższym ćwiczeniom poprawisz swoją siłę, wytrzymałość i postawę.

1. Przysiad i rozpiętki

Złap uchwyty i zrób przysiad, odchylając się jednocześnie w tył. Wstań, rozkładając ręce szeroko na boki. Cały ruch wykonuj płynnie, kontrolując ciężar.

Seria: 60 sekund

2. Pompki zegarmistrza

Trzymając mocno uchwyty, pochyl się maksymalnie do przodu. Ugnij lewą rękę w łokciu, wyprostuj prawą na bok. Wróć do startu i wykonaj ruch na drugą stronę.

Seria: 60 sekund

3. Podciąganie w podporze

Złap uchwyty i wyrzuć nogi przed siebie, ręce proste. Podciągnij się, zginając je w łokciach. Powoli wróć do pozycji początkowej. Im krótsze będą liny, tym łatwiejszy będzie ruch.

Seria: 60 sekund

4. Pompki tricepsowe

Złap uchwyty, ugnij ręce w łokciach i pochyl się do przodu, tak by Twoje dłonie znajdowały się na wysokości skroni. Wyprostuj ręce. Napinaj też cały czas mięśnie korpusu.

Seria: 60 sekund

5. Przysiad jednonóż

Złap uchwyty i odchyl się w tył, unosząc jednocześnie lewą nogę. Zrób przysiad na prawej nodze. Przez cały czas mocno napinaj mięśnie korpusu, by łatwiej utrzymywać równowagę. Wróć do startu.

Seria: po 30 sekund na obie nogi 

6. Wykroki ekstra

Wsuń lewą stopę w uchwyt i obniż pozycję do wykroku. Dynamicznym ruchem wyprostuj nogę wykroczną i unieś lewe kolano na wysokość biodra. Wróć do startu.

Seria: po 30 sekund na obie strony

Aleksandra Zapart

Absolwentka wrocławskiego AWF z tytułem magistra. Licencjonowana trenerka personalna stale rozwijająca się i podnosząca swoje kwalifikacje. Od dziecka uzależniona od aktywności fizycznej. Pasjonatka biegania I ćwiczeń siłowych. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach lekkoatletycznych z przeszkodami I biegach przełajowych. Zawsze uśmiechnięta, otwarta I pozytywnie nastawiona do życia.